Jednym z kluczowych zabiegów pozwalających na przywrócenie karoserii auta nieskazitelnego wyglądu jest korekta lakieru, zwana inaczej renowacją. Opiera się ona na eliminacji nieestetycznych zarysowań, zmatowień i innych wad powierzchniowych. Nie chodzi tutaj o uzyskanie efektu perfekcyjnego „lustra”, ale raczej o odświeżenie stanu wizualnego. Jeśli interesuje nas korekta lakieru Poznań to miasto, gdzie bez żadnego problemu znajdziemy warsztat specjalizujący się w tym konkretnym zakresie.

Rzetelne usunięcie zabrudzeń to podstawa

Przed przystąpieniem do właściwej korekty zachodzi zawsze konieczność dokładnego wyczyszczenia całej karoserii. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że nawet najdrobniejsze ziarenka piasku, fragmenty martwych owadów czy zaschnięte plamki mogą znacznie utrudnić osiągnięcie pożądanego rezultatu. W pierwszej kolejności zaleca się umycie auta pianą aktywną albo dedykowanym szamponem (wykorzystując miękką gąbkę i wykonując koliste ruchy), a następnie osuszenie go delikatnym ręcznikiem z mikrofibry. Oto pozostałe wymagane etapy:

    • nałożenie preparatu przeznaczonego stricte do rozpuszczania drobinek asfaltu i odczekanie 5 minut
    • spłukanie karoserii czystą wodą
    • spryskanie lakieru deironizerem przystosowanym do likwidowania lotnej rdzy
    • ostateczne spłukanie detergentów myjką ciśnieniową.

Polerowanie i czynności zabezpieczające

W procesie korekty niezwykle ważną rolę odgrywa polerowanie karoserii pastą lekkościerną typu one step. Należy tutaj zastosować nowoczesną maszynę rotacyjną, ponieważ zagwarantuje ona zarówno oszczędność cennego czasu, jak i optymalny efekt finalny bez zbędnego wysiłku. Najpierw dobrze jest rozprowadzić preparat na ograniczonym fragmencie lakieru, aby zweryfikować skuteczność jego działania. Do kontroli można z powodzeniem użyć profesjonalnej latarki inspekcyjnej, która znakomicie uwidoczni ewentualne niedoróbki. Podczas polerowania całej powierzchni pożądane są pociągłe ruchy pozwalające na zacieranie kolejnych pasm (miarowe posuwanie się w górę i w dół oraz w lewo i w prawo). Po przeprowadzeniu tej procedury trzeba jeszcze koniecznie odtłuścić karoserię alkoholem izopropylowym, a także zabezpieczyć ją tradycyjnym woskiem naturalnym, szczeliwem sealantowym bądź ciekłą powłoką ceramiczną. Głębsze rysy warto natomiast wypełnić specjalnym preparatem akrylowo-polimerowym o właściwościach silnie regenerujących i przyciemniających. Dodajmy, że jeśli naszym celem jest porządna korekta lakieru Poznań to jedno z miast, w których działa kilka firm świadczących taką usługę.