Na fotelach zamontowanych w samochodach osobowych z czasem osiada kurz oraz inne zanieczyszczenia powierzchniowe (okruchy z jedzenia, piasek itp.). Dlatego też dla zachowania wysokiego poziomu estetycznego w kabinie warto regularnie czyścić materiał obiciowy. Przy doborze odpowiednich środków pielęgnacyjnych ogromne znaczenie ma oczywiście to, czy tapicerka jest wykonana ze skóry, czy też z tkaniny tekstylnej.

Bez odkurzania ani rusz

Pierwszym etapem czyszczenia foteli jest zawsze usunięcie kurzu z oparcia, zagłówka i wszelkich szczelin. Można do tego celu wykorzystać zarówno tradycyjny odkurzacz domowy z rurą teleskopową i wymiennymi końcówkami, jak i poręczny model samochodowy z wbudowanym akumulatorem. To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe ze względu na niską wagę i kompaktowe rozmiary sprzętu (co ułatwia manewrowanie oraz docieranie do najgłębszych zakamarków). Aby skrócić sobie omawiany proces, zaleca się całkowite wymontowanie foteli z wnętrza pojazdu poprzez ich odkręcenie od metalowych płóz, a także odpięcie wiązki elektrycznej. Z pewnością ograniczy to ryzyko przypadkowego uszkodzenia ważnych komponentów znajdujących się w kabinie.

Preparaty idealne do tapicerki skórzanej

W przypadku obicia ze skóry naturalnej zabronione jest pranie metodą ekstrakcyjną, gdyż wilgoć przyspiesza destrukcję materiału organicznego. Nie należy ponadto używać mocnych środków pielęgnacyjnych z dużą zawartością składników chemicznych ani nawet klasycznego płynu do naczyń. Prowadzi to bowiem do powstawania wyjątkowo brzydkich spękań i przebarwień. Optymalnym wyborem są natomiast dedykowane preparaty piankowe do skór o właściwościach regenerujących, uelastyczniających, zapobiegających pojawianiu się zacieków oraz zapewniających naturalny wygląd. Pożądane jest ich nanoszenie na chropowatą powierzchnię za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Dodatkowo co jakiś czas warto przeprowadzić czynności renowacyjne z zastosowaniem farby tonującej bądź lakieru bezbarwnego. Osoby zmagające się z brakiem wolnego czasu mogą skorzystać z usług fachowców. Jeśli interesuje nas profesjonalne czyszczenie foteli Poznań to miasto, gdzie działa firma specjalizująca się w tym zakresie (więcej: https://glancprojekt.pl/uslugi/detailing_wnetrza).

A co do tkanin tekstylnych?


Fotele z tapicerką tkaninową nie wymagają na szczęście aż takiej ostrożności, jak ich skórzane odpowiedniki. Wystarczy nałożyć ciepły presprey rozpuszczający zabrudzenia, następnie dokładnie wyszczotkować włókna, a na koniec odessać cały płyn odkurzaczem ekstrakcyjnym. Drobne plamki usuniemy zaś bez problemu z użyciem popularnych kosmetyków dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Doskonałym przykładem jest pianka, która po wyschnięciu zamienia się w łatwy do wyeliminowania proszek.